Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Kručinka – Svět Bylinek

Kručinka barvířská (Genista tinctoria)

Popis rostliny

Polokřovitá bylina víc než půl metru vysoká s krátkými, hustě větvenými osami a listy přisedlými, elipčitými až kopinatými, špičatými, na líci tmavozelenými a lysými, na rubu světlejšími a brvitými. Zlatožluté květy jsou rozloženy v koncových mnohokvětých, někdy latovitých hroznech. Jsou motýlokvětého typu. Plod je čárko­vitý lusk se 6-10 semeny. Kvete od května do srpna.

Kde ji najdeme

Je to druh evrosibiřský, vyskytující se na suchých písečných lukách, na mezích a v křovinách. Na některých stanovištích je tak roz­šířená, že ničí např. travnatěpasekové plochy.

Co je dobré

Nať

Jak na to

Kvetoucí nať se odřezává asi v polovičce osy od května do srpna. Suší se ve stínu. Při umělé teplotě nejvýš do 35°C. Droga je bez pachu a chutná nahořkle svíravě.

Co obsahuje a umí

Nať obsahuje silici, flavonové glykosidy, třísloviny, barviva (genistein a luteolin), v semenech také alkaloidy 0,35 % (anagyrin, cytisin a kaulofylin). Působí diureticky hlavně vlivem obsahu flavonů a silice. Ovlivňuje cévní soustavu a látkovou výměnu.

Na co se hodí

Jako diuretikum a desinficiens vnitřně ve formě nálevu (1 ča­jová lžička na šálek vody, 2 šálky denně) jako prostředek, který podpo­ruje látkovou výměnu a zvyšuje průtok krve ledvinami. Je osvědčeným lékem při chorobách dolních cest močových a nemocech ledvin. Dopo­ručuje se při otocích a srdeční nedostatečnosti. V minulosti se kručinka používala jako barvířská rostlina.