Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Borovice – Svět Bylinek

Borovice lesní (Pinus silvestris)

Popis rostliny

Až 40 m vysoký strom, jehož kůra je v mládí pískově červená a později je pokryta šedohnědou, rozpraskanou borkou. Jehlice 5-7 cm dlouhé vyrůstají na pavětvičkách, jsou na vnější straně vypouklé, temně zelené a lesklé, kdežto na vnitřní straně mají světle sivozelené zbarvení. Jsou seskupeny po dvou do svazečků. Květy prášníkové tvoří jehnědovité šištice. Pestíkové šištice mají barvu purpurově červenou. Šišky má borovice kuželovitě vejčité, s dřevnatými šupinami. Kvete v květnu.

Kde ji najdeme

Borové lesy jsou u nás rozšířené v nížinách i v nižších horských pásmech, zejména na písečných a vřesovitých půdách.

Co je dobré

Pupeny

Jak na to

Pupeny se sbírají zhruba v dubnu, ještě před rozvitím. Suší se v tenkých vrstvách ve stínu přirozenou teplotou. Mají aromatický, silně pryskyřičnatý pach. Drogu je nutno skladovat v dobře uzavřených nádobách.

Co obsahuje a umí

Borovicové pupeny obsahují hlavně silice s alfa-pinenem. Terpentýnový olej obsažený ve dřevě vyvolává zčervenání neporušené kůže a hyperémii doprovázenou pálením. Stejně tak dráždí sliznice. Vnitřně v malých dávkách má účinek expektorační.

Na co se hodí

Jako expektorans a sedativum. Dříve se užívaly borovicové pupeny do koupelí, protože mají sedativní účinek. Dnes je tento způsob už zastaralý. Nyní se pupeny nahrazují silicí (2 čajové lžičky asi na 200 litrů vody), kterou pohodlně dosáhneme stejného hyperemizujícího účinku. Koupele doporučujeme při neurovegetativní dystonii, nespavosti, neurotických potížích apod. Oleum Terebinthinae se rovněž přidává do antirevmatických mastí. Vnitřně se podává při chronických bronchitidách. Účinek záleží v tlumení sekrece a ve zmírnění lokálního zánětu. Nejčastěji se užívá terpentýnový olej ve formě inhalací nebo aerosolových směsí při akutních zánětech horních cest dýchacích nebo jako podpůrná terapie při zánětech plic a bronchiektázíích. Nemá se užívat při zánětech ledvin.