Potočnice lékařská (Nasturtium officinale)

Popis rostliny

Vytrvalá rostlina až 90 cm vysoká, podobná řeřišnici luční. Má hranatě rýhovanou dutou lodyhu nesoucí dost masité, lichozpeřené listy složené z více zubatých lístků a bílé květy se žlutými prašníky. Květy skládají hrozen, který se za plodu prodlužuje. Plody jsou naduřelé, srpovitě prohnuté šešule s bezžilnými chlopněmi. Visí na odstálých, hluboce sehnutých stopkách. V pouzdrech mají semena ve dvou řadách. Kvete od května do července.

Kde ji najdeme

Je to rostlina cirkumpolární, u nás celkem vzácná. Roste u potoků a pramenů od nížin do horského pásma.

Co je dobré

Nať (Herba nasturtii aquatici).

Jak na to

Nať se sbírá před květem a za květu od května do července. Po seřezání se rychle suší. Pach čerstvě rozetřených listů je ostrý, kořenitý, chuť ředkvičkovitě palčivá.

Co obsahuje a umí

V nati je glykosid glukonasturciin, poskytující fenylethylhořčičnou silici, hořčinu a za čerstva vitamín C, A a E. Pro poměrně značný obsah vitamínu C se používá jako vyhovující zdroj vitaminózní. Podporuje chuť k jídlu, příznivě působí při poruchách trávicího traktu a má také cholekinetický účinek.

Na co se hodí

Jako cholagogum a roborans vnitřně ve formě nálevu (třikrát denně 1-2 polévkové lžíce na šálek vody), někdy též ve formě šťávy (3krát denně 3 polévkové lžíce pětkrát zředěné vodou) při trávicích potížích, při špatné vyprazdňovací a koncentrační schopnosti žlučníku, žlučových kaméncích a chorobách žlučových cest. Čerstvou nať lze použít při sezónním nedostatku vitaminu C v potravě.

Podávání čerstvých výtažků může vyvolat zánět sliznice močového měchýře a proto se šťáva musí užívat velmi opatrně.

Co říká babka kořenářka

Z listů se upravuje salát při jarních kúrách.

Užití v kuchyni

Semena se pro svoji chuť užívají obdobně jako semena hořčice.
%d bloggers like this: