Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Kontryhel – Svět Bylinek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)

Popis rostliny

Vytrvalá, značně proměnlivá bylinka s krátkým, trvalým oddenkem při povrchu země, z něhož vyhání růžici řapíkatých listů a poléhavé nebo přímé, chloupkaté lodyhy, větvené a někdy až 30 cm vysoké. Přízemní listy jsou dosti tuhé, okrouhle ledvinité, dlanité 7-9 laločné, na okraji pilovité. S povrchem většinou leskle chlupatým. V mládí jsou řasnatě složené podle hlavních nervů. Přisedlé lodyžní listy mají okrouhlé a hluboce pilovité palisty. Nepatrné květy velké 3-5 mm jsou zelenavě žluté a tvoří řídké vrcholíky, jejichž poslední větve přecházejí ve vijany. Plodem je nažka uzavřená ve vytrvávající číšce. Kvete od května do září.

Kde ji najdeme

Je rozšířený po celé Evropě, u nás se velmi hojně vyskytuje na lukách.

Co je dobré

Nať, list.

Jak na to

Sbírá se list a kvetoucí nať (květen až září) a suší se ve stínu. Je bez pachu, chutná hořce a svíravě.

Co obsahuje a umí

Nať i list obsahuje až 8% tříslovin, silice, hořčiny a glykosidy. Má účinek spasmolytický a adstringentní. Příznivě ovlivňuje trávení. Působí také sedativně.

Na co se hodí

Jako spasmolytikum a sedativum vnitřně v nálevu (2 čajové lžičky řezané natě na šálek vody, 2 šálky denně) při průjmech, při zvlášť silné menstruaci a preventivně k ulehčení přechodu. Deset dní před počátkem menstruace až do jejího ukončení se pijí 2 šálky denně. Při prvních obtížích klimaktéria se pije 1-2 šálky po 10 dnů v každém měsíci. Zevně se používá jako adstringens obyčejně v čajových směsích k výplachům při zánětlivých onemocněních dutiny ústní a krvácení z nosu, k omývání špatně se hojících ran a v obkladech při očních zánětech.