Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Mořena – Svět Bylinek

Mořena barvířská (Rubia tinctorum)

Popis rostliny

Až 80 cm vysoká bylina s červeným výběžkatým, vytrvalým oddenkem, s lodyhou poléhavou nebo vystoupavou, křídlatě čtyřhrannou, posázenou háčkovitými ostny. Listy tuhé, světle zelené, krátce řapíkaté, kopinaté až podlouhle vejčité jsou sestaveny do 4-6 četných nepravých přeslenů. Zelenavě žluté, většinou pětičetné květy jsou uspořádané do řídkých vidlanovitých lat. Plod je červená, asi jako hrách veliká, hladká peckovice. Kvete od června do srpna.

Kde ji najdeme

Roste v jižní Evropě od Španělska až po Malou Asii. U nás se kdysi hojně pěstovala. Dnes se místy vyskytuje zplanělá.

Co je dobré

Oddenek s kořenovými výběžky.

Jak na to

Nejlépe se sbírá na podzim, nejčastěji v září z rostlin ve 2.-3. roce. Řádně se očistí a suší buď na slunci, nebo umělým teplem. Po usušení se doporučuje chránit drogu před světlem a přístupem vzduchu. Je červenohnědě zbarvená, má slabý typický pach a chutná poněkud svíravě a nahořkle.

Co obsahuje a umí

Obsahuje antrachinonové glykosidy, např. kyselinu ruberythrovou, galiosin, purpurin, munjistin, pektinové látky a organické kyseliny. Obsah barviv je asi 1-3 %. Kyselina ruberythrova působí příznivě při kamencích ledvinových a močového měchýře, má diuretické a dezinfekční účinky. Příznivý účinek mořeny v léčbě ledvinových a močových kaménku záleží ve snížení tonusu hladkých svalů močových cest a zvýšení účinku na peristaltiku.

Na co se hodí

Jako diuretikum a desinficiens vnitřně ve formě odvaru (3krát denně 1 čajová lžíce řezané drogy na sklenku vody nebo 3krát denně až 10 g práškované drogy) při kamenech ledvin a močového měchýře. Účinných látek mořeny spolu ve směsi s jinými látkami se mohou s výhodou užívat profylakticky po spontánním odchodu kamenků. V lidovém léčitelství se mořena take používá při kostních zlomeninách a rachitidě. Upotřebuje se také zevně k ošetřování vředů a špatně se hojících ran. Při delším užívání mořeny barvířské se růžově zbarvuje moč, pot, hleny, mléko a kosti. Dříve se mořena užívala jako barvící prostředek. Dnes je vytlačena uměle připraveným alizarinem.