Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Fenykl – Svět Bylinek

Fenykl obecný (Foeniculum vulgare)

Popis rostliny

Tato zpravidla dvouletá nebo vytrvalá, kopru podobající se bylina s dužnatým kořenem a jemně rýhovanou, oblou, větvenou, na lodyze i listech sivě ojíněnou až 2 m vysokou lodyhou. Listy v obrysu podlouhle trojboké, pochvaté, jsou 3-4 krát zpeřené. Úkrojky mají dlouhé a nitkovité. Malé, sytě žluté květy jsou uspořádány ve velké bohaté okolíky. Podlouhlé, oválné a pětižebernaté plody (dvounažky) mají zpočátku modré ojínění a později barvu šedohnědou. Od semen kopru se liší tím, že nejsou smáčknuté a křídlatě roubené. Všechny rostlinné části silně aromaticky voní. Kvete od července do září.

Kde ji najdeme

Domovem je Středozemí. V mnoha zemích i u nás se pěstuje. Občas zplaňuje.

Co je dobré

Plod

Jak na to

Plod se sbírá seřezáváním zralých nahnědlých okolíků (září). Nechá se ještě dojít. Poté se vymlátí, vyčistí a vytřídí. Sušený plod má kořenitý pach a nasládlou, slabě palčivou chuť.

Co obsahuje a umí

Plody obsahují hlavně silici (4-6%) s převládající složkou anetholem a fenchonem. Uvolňují křeče hladkého svalstva. Užívají se jako prostředek proti nadýmání a ke zvýšení činnosti střev. Zvyšuje vylučování mléka, uvolňuje hleny a používá se také v dětském lékařství. Ve velkých dávkách vyvolává křeče a opojení. Anethol silně působí na zevní i vnitřní parazity u lidí i zvířat. Časem se polymerizuje na dianethol, který má účinky estrogenní a je podobný stilbestrolu. Polymerizací se zvyšuje jeho toxicita. Anethol má rovněž antimitotické účinky podobné kolchicinu.

Na co se hodí

Jako karminativum, expektorans, laktagogum a chuťové korigens. Vnitřně v nálevu (1 čajová lžička na šálek vody, 2 šálky denně), v prášku (3x denně 1g) k posílení žaludeční a střevní činnosti, jako prostředek proti nadýmání zvlášť v dětské praxi, dále při úporné zácpě s nadýmáním a kolikami a při průjmech. Jen zřídka se užívá jako diuretický prostředek. V lidovém léčitelství se používá ke zvýšení sekrece mléka. Zevně se užívá k omývání očí při různých očních zánětech. Fenykl je znamenité chuťové korigens. Také se používá v likérnictví. Zbytky po oddestilování silice se užívají jako přídavek do krmiv pro dobytek, protože obsahují hodně bílkovin (14-20%) a slizu (15-20%).

Užití v kuchyni

Semena fenyklu se užívají v kuchyni jako koření, ale jsou to odrůdy světlé barvy, které jsou chudší na silici.