Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Tymián – Svět Bylinek

Tymián obecný (Thymus vulgaris)

Popis rostliny

Polokeřík až 40 cm vysoký s lodyhami dole silně zdřevnatělými, čtyřhrannými, nahoře pýřitými. Listy má krátce řapíkaté, eliptické a čárkovitě eliptické, 4-10 mm dlouhé, vstřícné, na okraji dolů ohrnuté, na rubu plstnaté. Květy nachové barvy 3-7 mm dlouhé jsou sestaveny ve vidlanovité svazečky. Plody jsou tvrdky. Rostlina je aromatická jak vůní tak chutí. Kvete v květnu a v červnu.

Kde ji najdeme

Je původem ze Středozemí. Hodně se pěstuje. Je rozšířenou rostlinou na neobdělaných suchých půdách. U nás se pěstuje v zahradách a polních kulturách. Ojediněle zplaňuje.

Co je dobré

Nať (Herba thymi) nebo zdrhnuté listy i květy.

Jak na to

Nať se sbírá krátce před květem v květnu a v červnu za suchého počasí. Sbíraná za vlhkých a studených dnů není tak aromatická. Seřezávají se bylinné části a suší se pokud možno rychle ve stínu nebo při umělé teplotě nepřevyšující 35°C (siličná droga). Má kořenitou vůni a příjemnou aromatickou chuť.

Co obsahuje a umí

Nať obsahuje hlavně silici (1,7-2,6 %) s hlavní obsahovou složkou thymolem, cymolem a karvakrolem. Kromě toho asi 10 % tříslovin, flavonů, hydroxyterpenové kyseliny a pinen. 

Mírní křečovitý kašel a uvolňuje hleny, působí antisepticky, respektive dezinfekčně a současně dezodorizačně (odstraňuje pach). Thymol je silné antiseptikum už ve zředění 1:3000. Vlivem menší rozpustnosti ve vodě a rezorbovatelnosti je méně jedovatý než fenol a kresol. S úspěchem se používá proti střevním parazitům.

Na co se hodí

Vnitřně jako sekretolytikum a spasmolytikum, expektorans a desinficiens v nálevu (3 čajové lžičky – 7 g řezané natě na 2 sklenky vody jako denní dávka) především při úporném černém kašli a chronickém zánětu průdušek, při bronchiálním astmatu, při chronickém žaludečním zánětu a křečích, při poruchách trávení, zvláště při nadýmání a průjmech. Tymián se nedoporučuje užívat při akutním střevním zánětu, při srdeční slabosti a v těhotenství.

Zevně se tymián používá do kloktadel k dezinfekci dutiny ústní a hrtanu, rovněž do koupelí a obkladů při hnisavých ranách.

Užití v kuchyni

Tymián byl známý už ve starověku. Společně s majoránkou se užíval ke kořenění masa a omáček.