Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Heřmánek – Svět Bylinek

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Popis rostliny

Jednoletá, příjemně vonící bylina se vzpřímenou, značně větvenou lodyhou až 50 cm vysokou a s tenkým vřetenovitým kořenem. Střídavé listy 2-3x peřenodílné mají ploché čárkovité úkrojky. Úbory mají střechovitý zákrov, na obvodu bílé jazykovité samičí květy a uvnitř žluté trubkovité obojaké květy. Lůžko je kuželovitě vyklenuté, duté a bezplevné. Plod (nažka) je velmi drobný, sotva 1 mm dlouhý a nemá chmýr. Květ heřmánku pravého se rozeznává nejen vůní, ale i tím že květní lůžko je duté. Bylinka s  uvnitř vyplněným květním lůžkem je rmen. Kvete od května do září.

Kde ji najdeme

Heřmánek je rozšířený v Evropě, v Asii, v Severní Americe a v Austrálii. U nás rád roste na polích či rumištích. Pro lékařské účely se pěstuje a po ukončení pěstební doby se může stát úporným plevelem, pokud se vysemení.

Co je dobré

Květ, květní úbor

Jak na to

Květ se sbírá za suchého počasí 3-5 den po rozvití květních úborů. Maximální výtěžek silice dává v době plného rozvinutí, ale v tu dobu ho nelze sklízet, protože by se úbor rozpadl. Květní stopky nemají být delší než 2 cm. Suší se v tenkých vrstvách rychle ve stínu. Při umělém sušení nesmí teplota překročit 40°C. Zbytečně se neobrací, neboť se lehce drolí. Sušený květ má velmi příjemnou kořenitou vůni a poněkud nahořklou chuť.

Co obsahuje a umí

Kromě temně modré silice (až 1,5%) s hlavní složkou chamazulenem (až 10%), obsahuje účinný bisabolol, farnesen, matricin, polyacetylenové sloučeniny, flavonové glykosidy, kumarinové látky a apigenin s protikřečovým účinkem. Působí protizánětlivě a dezinfekčně. Uvolňuje křeče a zvyšuje pocení.

Na co se hodí

Vnitřně jako karminativum, spasmolytikum a diaforetikum, zevně jako antiflogistikum, adstringens a mírné antiseptikum. V nálevu (polévková lžíce na půl litru vody, u dětí lžička na šálek vody – opatrně sladit) při střevních a žaludečních poruchách a křečích trávicího traktu. Nálev nesmí dlouho stát. Dobré účinky má také při průjmových onemocněních. Heřmánek se též užívá při zánětech močových cest a jako prostředek zvyšující pocení. Zevně se používá v obkladech nebo v prášku na špatně se hojící rány při kožních vyrážkách, hemoroidech a při ošetřování spálenin. Urychluje reparativní procesy, snižuje bolest a brání tvoření jizev. Heřmánek se užívá také jako kloktadlo při nemocech ustní dutiny a hrtanu. Nálev se osvědčuje na obklady a vymývání očí při očních zánětech. Hodně se používá v kosmetice.