Kuklík městský (Geum urbanum)

Popis rostliny

Vytrvalý vysoký plevel se srstnatou lodyhou a větveným oddenkem. Spodní lyrovité listy jsou lichozpeřené, dlouze řapíkaté, horní přisedlé, tříklané nebo třídílné, krátce řapíkaté, nejhořejší přisedlé. Žluté květy jednotlivě posazené na konci větví jsou složeny z 5 kališních a 5 korunních plátků, z početných tyčinek a velkého počtu pestíků. Plody jsou chlupaté nažky v ježaté hlávce s háčkovými čnělkami. Kvete od května do října.

Kde ji najdeme

Roste hromadně u plotů, v křoví, v zanedbaných zahradách, na rumištích i na lukách v trávě.

Co je dobré

Oddenek a nať.

Jak na to

Vypraný oddenek se suší ve stínu (siličná droga). Příjemně hřebíčkově voní. Také nať vyžaduje opatrné sušení při tep­lotě do 35°C. Oddenky s kořeny se sbírají zejména v září a říjnu, nat’ záhy na jaře.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hřebíčkovou silici, žluté prys­kyřičnaté barvivo, glykosidní hořčinu gein, jež se štěpí fermentem geasou na vonný eugenol, který má antiseptické a mírně anestetické vlastnosti. Kromě silice obsahuje třísloviny.

Na co se hodí

Jako desinficiens, mírné anestetikum a aromatikum. Vnitřně se používá v prášku 3krát denně 2-3 g nebo v odvaru 2 čajové lžičky řezaného oddenku na šálek vody. Pije se ráno a večer. Omezuje dráždi­vost hladkých svalů, působí proti průjmům, používal se při nechutenství, zánětech žaludeční sliznice a nadýmání. Zevně jako adstringens se používá ke kloktání při paradentóze a zánětlivých onemocněních dutiny ústní. Dává se též do koupelí při hemo­roidech a kožních vyrážkách. V lékárnictví se používá k výrobě galenik (čajů, odvarů a tinktur).