Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Lichořeřišnice – Svět Bylinek

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Popis rostliny

Jednoletá až vytrvalá bylina s masitou, poléhavou nebo popínavou lodyhou s dlouze řapíkatými listy a okrouhlou, dlanitě desetidílnou čepelí; dlouze stopkaté úžlabní květy jsou oranžově žluté s ohnivě červenými pruhy. Plod je trojpouzdrá to­bolka, zakulaceně ledvinovitá, masitá, v době zralosti svraskle brázdivá a špinavě hnědá. Kvete od května do října.

Kde ji najdeme

Pochazí z Jižní Ameriky. U nás se často pěstuje a ojediněle zplaňuje.

Co je dobré

Čerstvá šťáva, čerstvá semena (i sušená), květy a listy.

Jak na to

Bylinné části se sbírají po celou dobu vegetace. Plody pak v době zralosti, postupně v srpnu a v září. Ponechávají se v suché místnosti doschnout, semeno se vyluští a zbaví šedožlutého zkorkovatělého obalu. Mají zemní, bramborový pach, zprvu jsou bez chuti, později palčivě ostré.

Co obsahuje a umí

Rostlina obsahuje glykosid glukotropeo­lin, který se štěpí enzymem myrosinem v silici se 76-90 % benzyli­sothiokyanátu, glukózu a kyselý síran draselný. Vylučuje se močí a působí hlavně bakteriostaticky na stafylokoky, Proteus vulgaris, streptokoky a salmonely. Isothiokyanatan benzylnatý se řadí mezi antibiotika rostlin­ného původu. Antibiotické substance se začnou vylučovat močí už za 2-3 hodiny a vylučování dostoupí maxima za 4-10 hodin. Částečně se také vylučují i plícemi a tím příznivě ovlivňují infekční afekce dýchacích cest.

Na co se hodí

Jako desinficiens močových cest vnitřně 30 g vylisované šťávy nebo 40-50 g salátu z rostliny. Užívá se při zánětech horních cest dýchacích a chronických zánětech plic, dále při akutních a chronických zánětech močových cest vyvolaných hlavně smíšenou infekcí.