Krušina olšová (Frangula alnus)

Popis rostliny

Silný keř až 7 m vysoký s tenkými, řídkými, beztrnnými větvemi, zpravidla rovnými. Kůra je zevně šedočerná, lesklá, světle tečkovaná četnými dýchacími otvory. Střídavé, vejčité listy má zašpičatělé, celokrajné, s 6-8 šikmými nervy. Řapíky a na rubu i nervy jsou chlupaté. Drobné květy seskupené v chudé vrcholíky mají zelenavě bílou, pětiplátečnou korunu. Plody zprvu zelené, brzy zčervenají a nakonec zčernají. Jsou to peckovice se třemi semeny. Kvete v květnu a v červnu.

Kde ji najdeme

Druh v Evropě rozšířený, u nás dost hojný v listnatých a jehličnatých lesích a křovinách, v pobřežních houštinách a rákosinách od nížiny do hor.

Co je dobré

Kůra

Jak na to

Kůra se loupe v dubnu až květnu z mladých uříz­nutých větví. Suší se rychle na slunných místech nebo umělou teplotou do 40°C. Aby se mohla užít k léčivým účelům, musí se skladovat buď 1 rok, nebo zahřívat 1 hodinu při teplotě 100°C. Tím se vytvoří z redukovaných forem antrachinonů obsažených v čerstvé kůře projímavé účinné látky. Dokud frangularosid se nerozštěpí na frangulanol a rhamnosu, může způsobit zvracení. Droga je bez pachu, má chut’ slizovitou, nasládlou a poněkud hořkou.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně antrachinonové gly­kosidy, nejvíc glukofrangulinu (3,5-5,0 %), jenž povzbuzuje vylučování žluče a působí na tlusté střevo. Vedle toho obsahuje kůra až 12 % tříslovin.

Na co se hodí

Vnitřně v macerátu jako laxativum (1 kávová lžička řezané kůry na 2 dl vody), také v prášku, často ve formě extraktu nebo jiných lékových forem při chronických a habituálních zácpách. Nejvyšší denní dávka je 10-15 g. Protihlístový účinek krušinové kůry je poněkud ne­jistý. Droga se zpravidla podává v kombinovaných čajových směsích, jako např. odtučňovací prostředek spolu s natí třezalky, kořenem libečku a trnkovým květem. Šálek neslazeného čaje se pije večer nebo ráno na lačno. Zevně se užívá macerátu v obkladech na špatně se hojící rány a vředy. Kůra může nahradit cizozemskou Cortex cascarae sagradae. Někdy se užívají i zralé plody krušiny. Sbírají se zdrhováním z větví. Na slunci se předsuší a umělou teplotou dosuší. Obsahují též antrachinonové sloučeniny. Mají projímavý účinek. Plodní droga je asi 12krát silnější, a proto se používá v menších dávkách.