Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Kukuřice – Svět Bylinek

Kukuřice setá (Zea mays)

Popis rostliny

Statná až 2 m vysoká jednoletá obilnina. Stébla ma plná, hladká a lysá. Listy jsou široce čárkovité, kopinaté a na líci slabě chloupkaté. Jednodomé květy pestíkové s neobyčejně dlouhými chvostnatými čnělkami jsou směstnány do úžlabních, liste­ny zabalených, palicovitých klasů. Květy prášníkové tvoří rozkladitě větevnaté laty. Obilka je hranatě kulovitá, různě zbarvená podle sort. Kvete od července do září.

Kde ji najdeme

Je původem z Ameriky, u nás se hojně pěstuje a někdy zplaňuje.

Co je dobré

Čnělky.

Jak na to

Dlouhé chvostnaté čnělky vyčnívající z palicovitých klasů se sbírají před opylením v době květu rostliny a rychle se ve stínu usuší. Droga má slabý, charakteristický, skoro nasládlý pach a natrpklou chuť.

Co obsahuje a umí

Droga obsahuje hlavně saponin (až 3 %), silici s karvakrolem (až 0,2 %), glykosidové hořčiny, gumovité látky, třísloviny (až 13 %), pryskyřice, karoten, flavonová barviva, ami­nové látky, mastný olej (1,8-2,5 %), cukry a minerální látky. Působí projímavě a diureticky. Špatným sušením a stárnutím dro­gy vliv saponinů, flavonů a silice mizí. Po inhalaci par alkaloidů mohou nastat stavy podrážděnosti stupňující se až do deliria doprovázeného křečovitými pohyby, svíjením a dávením.

Na co se hodí

Vnitřně v nálevu jako diuretikum, roborans a cholagogum (5 g drogy na šálek vody; pít obden) při otocích všech druhů, někdy při onemocnění močových cest a jako neškodný, velmi účinný odtučňovací prostředek. Působí také dráždivě na srdeční sval a současně zvyšuje krevní tlak.