Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Kozlík – Svět Bylinek

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Popis rostliny

Vytrvalá bylina s krátkým,  silně aromatickým oddenkem a četnými kořeny. Ma přímou až 150 cm vysokou, zbrázděnou lodyhu s listy vstřícnými, peřenosečnými, 6 – 11 jařmými. Lístky jsou kopinaté, u spodních listů zubaté. Ploché vidlanovité laty mají bledě růžové, zřídka bílé květy. Květy se objevují teprve ve 2.- 3. roce. Mají nezřetelně pěticípý kalich a pěticípou korunu. Plod je chmyřitá nažka až 4 mm dlouhá. Kvete od června do srpna.

Kde ji najdeme

Kozlík je rozšířený v Evropě, Asii a v Severní Americe. V mnoha zemích se pěstuje. U nás se vyskytuje na vlhkých loukách, v příkopech a na okraji lesů. Také se pěstuje.

Co je dobré

Oddenek

Jak na to

Oddenek se sbírá z pěstovaných exemplářů v říjnu druhého roku. Dobře se omyje a ve stínu rychle suší. Umělá teplota při sušení nesmí překročit 35°C. Teprve po sušení nabývá silného charakteris­tického pachu a nasládlé, kořenité hořké chuti. Musí se uchovávat v dobře uzavřených nádobách. Pach kořene vabí velice silně kočky.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně silici (až 1,0 %) s kamfenem, pinenem, seskviterpeny, azulenem aj., alkaloidy chatinin a valerin (až 0,1 %, jen v čerstvém kořenu) a estery různých kyselin, např. kyselinu valerinovou, valepotriaty, alkoholy a ketony, např. valenol aj. Kyselina valerinová uvol­ňuje specifickou valeriánovou vůni. Je to droga uklidňující a mírně uspavající. Ve srovnání s moderními hypnotiky je dnes účinek kozlíku nepatrný a téměř zanedbatelný.

Na co se hodí

Vnitřně v nálevu jako sedativum a spasmolytikum (1 čajová lžička řezané drogy na šálek vody), v prášku (2-4krát denně 1-2 g) při nespavosti vlivem nervového vyčerpání a při přepracování. Také při srdeční úzkosti, bušení srdce apod. Rovněž při žaludeční a střevní neu­róze a nadýmání. Působí také proti hlístům.