Mochna nátržník (Potentilla erecta)

Popis rostliny

Vytrvalá bylina 10-30 cm vysoká má oddenek válcovitý nebo vřetenovitý, uzlinovitý, až 10 cm dlouhý a 2 cm tlustý, zevně červenohnědý, v mládí zelenavý, později na lomu červený. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, někdy též poléhavá, s listy přisedlými nebo krátce řapíkatými zpravidla trojčetnými. Drobné květy až 15 mm velké, jednotlivě stojící, mají zlatožlutou, čtyřplátečnou korunu, čímž se liší od četných podobných druhů mochny, které mají 5 plátků. Plody jsou vejčité nažky. Kvete od května do září.

Kde ji najdeme

Je rozšířený v Evropě, u nás roste hlavně na chudých lukách, na suchých i vlhkých stanovištích, na rašeliništích a lesních travnatých cestách.

Co je dobré

Oddenek (Radix tormentillae).

Jak na to

Oddenek se sbírá na jaře, dříve než se objeví listy, pak také na konci léta a na podzim. Po očištění se suší. Může se sušit i na slunci. Droga je bez pachu a má silně svíravou chuť. Práškovaná droga ztratí za čas svou účinnost, a proto je nutno sušené oddenky čerstvě práškovat vždy před použitím.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně třísloviny zvané tormentilové (až 20%), které účinkují svíravě a protizánětlivě. Tanin se enzymaticky štěpí na kyselinu galovou a glukózu. Tormentilová červeň se tvoří při sušení a skladování z katechinových tříslovin. Nátržník mírní bolesti a zastavuje krvácení.

Na co se hodí

Jako adstringens a hemostatikum vnitřně v prášku (3-4krát denně na špičku nože s čajem nebo červeným vínem) nebo v odvaru (1 čajová lžička řezané drogy na čtvrt litru vody vícekrát denně) proti průjmu, střevnímu krvácení a žaludečním obtížím. Zevně jako kloktadlo při zánětu sliznice ústní dutiny, mandlí a ve formě obkladů při mokvajících vyrážkách a popáleninách.

Při sběru může snadno dojít k záměně s jinými druhy mochny. Starý kořen ve tmě světélkuje podobně jako hnijící dřevo.