Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Ocún – Svět Bylinek

Ocún jesenní (Colchicum autumnale)

Popis rostliny

Jedovatá vytrvalá bylina až 20 cm vysoká vyrůstá ze stonkovité polovejčité, šupinaté hlízy, uložené 10-15 cm hluboko v zemi. Ocún má tenké, fialově nachové květy s 6 cípy. Na jaře příštího roku vytváří krátkou lodyhu s několika kopinatými listy a plod, který obsahuje četná kulatá, červenohnědá semena. Přes léto se vytváří vedle staré hlízy hlíza nová, která má v úžlabí jednoho na straně pupen jako zárodek budoucí osy a listů. Kvete na podzim. Plod je nafouklá tobolka.

Kde ji najdeme

Ocún je rozšířený téměř v celé Evropě. U nás roste na vlhkých lukách, zvlášť v hornatých polohách.

Co je dobré

Semena (Semen colchici), hlízy (Tuber colchici), ojediněle květy (Flos colchici).

Jak na to

Téměř zcela zralé, hnědé tobolky se uřezávají v červnu a v červenci, dosuší se a pak se z nich vyklepou semena. Hlízy se sbírají v červenci, květy na podzim. Všechny části se suší přirozenou teplotou ve stínu. Jen hlízy je možno sušit i na slunci. Při sběru je nutno dodržovat všechna pravidla o jedovatých rostlinách.

Co obsahuje a umí

Všechny rostlinné části obsahují jedovaté alkaloidy. Obsah alkaloidů kolísá podle počasí, podle stupně zralosti a doby skladování. Z více než dvaceti alkaloidů je nejdůležitější kolchicin. Patří k nejznámějším mitotickým jedům. Z ocúnu byla izolována látka “F” – desacetylmethylkolchicin – označovaná jako demekolcin. Tato látka má silný antimitotický účinek, je méně toxická než kolchicin a stala se účinným lékem při různých krevních chorobách a zhoubných nádorech.

Nejvíc alkaloidů mají semena. V semenu je alkaloidů až 1,2%, v hlízách až 1% a v květech asi 1%.

Přípravky z ocúnu přispívají ke zmírnění dnavých bolestí. Ve větších dávkách vyvolávají průjmy a poškození jater. Ve velkých dávkách se dostavuje otrava, která může končit smrtí.

Na co se hodí

Vnitřně jako antirevmatikum a antiarthritikum. Pro velkou jadovatost může drogu předepsat jen lékař, který kontroluje její účinek. Ocún se téměř výhradně užívá při nemocech revmatických a dnavých, poněvadž zvyšuje vylučování močové kyseliny a zastavuje dnavý záchvat. Zkoumaný byl i vliv ocúnových sloučenin na růst zhoubných nádorů.

Dnes se prakticky užívá jen čistý, z ocúnu izolovaný alkaloid kolchicin, jehož výhodou proti droze je standardnost účinku a možnost přesného dávkování.

Kolchicinem může být otrávené mléko, jestliže ovce, kozy a jiní býložravci spásají s trávou i ocún.