Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Oleandr – Svět Bylinek

Oleandr bobkovnice (Nerium oleander)

Popis rostliny

Jedovatý keř nebo strom až 4 m vysoký, který má větvě hladké, listy kopinaté celokrajné, kožovité, trvale tmavě zelené, vyrůstající po 3-4 v přeslenu. Květy jsou velké, velmi úhledné, sestavené do vrcholičnatýc lat, mající nálevkovitý tvar a barvu buď jasně červenou nebo hedvábně bílou, ojediněle žlutou. Silně a příjemně voní, zejména večer. Plod je měchýřek podobný lusku. Je dvoupouzdrý a obsahuje hustě vlnatá semena. Kvete od července do září.

Kde ji najdeme

Původem je ze Středomoří, u nás se pěstuje v četných formách jako dekorativní rostlina. Ve Středomoří roste na březích řek podobně jako u nás vrba.

Co je dobré

List (Folium oleandri).

Jak na to

List se sbírá v době květu v červenci až září a rychle se suší ve stínu. Umělá teplota při sušení nemá přesáhnout 60°C. Droga je bez pachu a chutná mírně hořce.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hlavně srdeční glykosidy (oleandrin, neriin, neriatrin, cortenerin). Působí podobně jako náprstník a strofant, tonizuje svalovinu srdeční a zvyšuje vylučování tekutin z těla.

Na co se hodí

Vnitřně při srdečních nemocech jako kardiotonikum. Užití vyžaduje lékařský dohled. Jde o jedovatý druh. Nesmí se podávat po náprstníku. Ve vyšších dávkách zvyšuje kontrakci děložních svalů a proto se nesmí podávat těhotným ženám.

Otravy oleandrem se projevují třesavkou, zpomalením pulsu, bušením srdce, nepravidelností tepu, průjmem a krvavým močením. Postižení často končívají ve mdlobách smrtí. Omamná vůně květů může přivodit bolesti hlavy nebo závratě.