Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Oměj – Svět Bylinek

Oměj šalamounek (Aconitum napellus)

Popis rostliny

Dekorativní až 150 cm vysoká vytrvalá, jedovatá bylina s řepovitou oddenkovou hlízou, vybíhající v dlouhé, vřetenovité kořeny. Každý rok se z matečné oddenkové hlízy vytváří jedna nebo více vedlejších hlíz s očky, zatímco matečné hlízy se svrašťují a postupně odumírají. Oměj má přímou, v květenství větvenou lodyhu. Listy jsou velké, řapíkaté, dlanitě 5-7dílné. Modré nebo fialové květy sestavené do hroznů mají 5 korunkovitě zbarvených kališních lístků, z nichž hoření je přilbicovitě vyklenutý. Morfologické znaky rostliny jsou silně proměnlivé. Plody jsou měchýřky s 10-15 černými semeny. Kvete od května do srpna.

Kde ji najdeme

Je rozšířený v Evropě a v Asii. Roste na vlhkých humózních stanovištích až do výše 2000 m nad mořem. U nás roste hlavně na vlhkých místech v lesích a u potoků v horských oblastech Šumavy, Krkonoš, Beskyd a Karpat.

Co je dobré

Hlíza (Tuber aconiti – Radix aconiti)

Jak na to

Hlízy se sbírají na podzim, zhruba v říjnu. Větší hlízy se po očištění půlí a suší ve stínu. Umělá teplota nemá překročit 40°C. Droga je bez pachu. Chuť má nejprve nasládlou, později škrablavou a ostře kořenitou. Pozor je jedovatá!. Droga je citlivá na vlhko. Upotřebit se mohou jen mladé hlízy dceřiné, nikoli matečné. Jen ojediněle se sbírá nať buď před květem nebo v době květu.

Co obsahuje a umí

Obsahuje akonitové alkaloidy (0,2 až 3,0%), citlivé zvláště na alkálie, kterými se snadno rozkládají. V listech jsou vázány na kyselinu akonitovou, která v hlízách chybí. Z alkaloidů je to hlavně akonitin, jeden z nejprudších a nejrychleji působících známých jedů. Používal se v lidovém travičství.

V přiměřených dávkách zmírňuje neuralgické bolesti, snižuje horečky, např. při chřipce, rýmě, kataru průdušek a chorobách z nachlazení. V malých dávkách dráždí dýchací ústředí. Usnadňuje odkašlávání.

Na co se hodí

Vnitřně jako antineuralgikum a antirevmatikum. Bez lékařského předpisu a kontroly nelze drogu užívat. Použití oměje v lidovém léčitelství je krajně nebezpečné. Protože všechny části rostliny obsahují jedovaté alkaloidy, je nutná při zacházení s omějem úzkostlivá opatrnost. Smrt nastává z obrny ústředního nervstva už po požití několika gramů kořenu.

Zevně se používá jako lokální anestetikum. Při použití způsobuje přechodné podráždění kůže, záněty a puchýře s následným znecitlivěním nervových zakončení.