Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Ořešák – Svět Bylinek

Ořešák královský (Juglans regia)

Popis rostliny

Statný, vysoký jednodomý strom s rozložitou korunou a kůrou zprvu bělošedou, později šedohnědou s velkými příjemně vonícími, dlouze řapíkatými, lichozpeřenými listy 3-4 jařmovými. Jednotlivé kožovité listy, podlouhle vejčité, celokrajné, mají na rubu vyvstalý střední nerv. Prašníkové květy vytvářejí převislé jehnědy. Pestíkové květy jsou nahloučeny po dvou až pěti na konci větévek. Plod je masitá peckovice, ořech, uvnitř s dvěma olejnatými dělohami. Dozrává koncem srpna a září.

Kde ji najdeme

Ořešák roste v jižním pásmu od Balkánu až po Himaláje. U nás se hojně pěstuje. Místy zplaňuje.

Co je dobré

List (Folium juglandis) a zelená dužnatá část oplodí (slupka) (Pericarpium juglandis). A samozřejmě semeno – ořech k potravinářským účelům.

Jak na to

Mladé listy bez řapíků se sbírají v červnu a rychle se suší v silném průvanu teplotou nepřevyšující 40°C. Pomalé sušení vyvolává hnědnutí drogy. Droga má slabě kořenitý pach a škrablavou chuť. Zelená část oplodí se sbírá krátce před dozráním plodu. Suší se stejně jako listy, nejlépe umělým teplem.

Co obsahuje a umí

Obsahuje třísloviny (nucitaniny), silici a hořčinu juglon, antibakteriální látky, inosid (asi 3%). Podle některých autorů se juglon vyskytuje jen v čerstvých listech, nevyskytuje se však v droze. Oplodí obsahuje nucitaniny, inosid, stopy silice a až 1000 mg vitamínu C. Jeho obsah kolísá. Sušené listy mají po delším skladování kolem 80 mg vitamínu C.

Působí svíravě a protizánětlivě na sliznici a zastavuje krvácení. Snižuje též hladinu cukru v krvi. Slupky (oplodí) se používají jako prostředek proti hlístům.

Semeno obsahuje až 52% mastného oleje.

Na co se hodí

Jako adstringens a hemostatikum. Dřív se užíval jako antiarthritikum. Listy se používají k přípravě nálevu (3 čajové lžičky řezaných listů na 2 šálky vody) nebo ve formě koupelí (80-100 mg na litr vody) při kožních vyrážkách všeho druhu a při trudovině, rovněž při hnisavých procesech. Při cukrovce je pouze podpůrným prostředkem. Zevně se listy používaly v koupelích při potivých nohách.

Výtažek ze zelených slupek se užívá v kosmetice k barvení vlasů na kaštanovou barvu a ořechový olej při opalování, aby se docílilo hnědého zbarvení kůže. Ořešákový olej se také používá jako náhrada mandlového oleje. Stejným způsobem se používají rostlinné části druhu ořešáku černého (Juglans nigra).