Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack no longer supports Custom CSS. Read the WordPress.org documentation to learn how to apply custom styles to your site: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /data/web/virtuals/153728/virtual/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Osladič – Svět Bylinek

Osladič obecný (Polypodium vulgare)

Popis rostliny

Kapradina s plazivým oddenkem až 1 cm tlustým, který roste přímo pod povrchem země. Je poněkud zmáčklý, zevně tmavohnědý, pokrytý plevami, uvnitř zelený. Listy jsou svěže zelené, až 30 cm dlouhé a jednoduše peřenodílné. Mají úkrojky celokrajné nebo slabě vroubkované. Na rubu s vyvstalým nervem, podél něhož jsou uloženy ve dvou řadách oranžové, později hnědavé plodní kupky (sori) bez ostěr. Mladé listy jsou stočeny do závitků. Osladič se rozmnožuje výtrusy (sporami) podobně jako kapraď samec.

Kde ji najdeme

Téměř na celé zemi, u nás hlavně v lesích a na skalách. Miluje vápenité půdy, ale roste i na pařezech a zejména tam, kde je dost stínu a vlhka.

Co je dobré

Oddenek (Rhizoma polypodii).

Jak na to

Sbírá se v březnu nebo na podzim. Při sběru se zbavuje listových řapíků, kořenů a plev. Horní část oddenku se ulomí a znovu se zasadí. Oddenek se řádně omyje a suší se ve stínu nebo na slunci. Sušený je uvnitř nazelenalý a vně červenohnědý. Má slabý pach žluklého oleje a chutná nasládle, pak nahořkle až škrablavě.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hořčinu pryskyřičného charakteru, saponin (v čerstvé droze), sliz a silice.

Pryskyřičná hořčina je účinná proti střevním parazitům, sliz a zvláště saponin, který je v čerstvém oddenku, usnadňují odhleňování. Podporuje vylučování žluče a působí mírně projímavě.

Na co se hodí

Jako expektorans a střevní dezinficiens vnitřně v nálevu (1 polévková lžíce řezaného oddenku se přelije čtvrt litrem vroucí vody a nechá se 15 min. stát) při zánětu průdušek a proti hlístům. Lidově se užívá také při nemocech žlučníku a při zácpě. Lze ho též podávat v prášku třikrát denně 1-2 g nejlépe v oplatkách.