Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Popis rostliny

Statná bodlákovitá rostlina se silnou, větvenou lodyhou a chobotnatě vykrajovanými, ostře zubatými listy, které jsou tuhé, světlé, lesklé a na líci často bíle skvrnité. Velké květní úbory jednotlivě spočívají na konci lodyhy a jejich větvích. Lůžko úborů je štětinkaté a odstálé. Zákrovní listy mají dlouhé trny. Květy jsou červenofialové, zřídka bílé. Plody (nažky) mají chmýří složené z chloupků, po stranách brvitých. Kvete od července do září.

Kde ji najdeme

Je původem ze Středomoří. U nás se pěstuje v zahrádkách, někdy roste divoce na návsích, rumištích a kamenitých stráních.

Trocha historie

Ostropestřec je prastará léčivá rostlina, která se zvláště v 16. století těšila velké pozornosti. Sušené úbory, uřezávané před rozkvětem, slouží jako dekorativní rostliny do trvalých kytic.

Co je dobré

Semeno (Fructus cardui Mariae).

Jak na to

Krátce před dozráním se celé chmýřité hlavice odřežou a v suchých vzdušných místech se uloží k úplnému dozrání. Pak se semena vymlátí a zbaví chmýru. Droga je bez pachu a má hořkou chuť.

Co obsahuje a umí

Obsahuje hořčinu, dále silici (0,1%), flavony a biogenní aminy.

Účinné látky jsou bezprostředně pod osemením (tyramin, histamin, silybin), a proto se užívá semeno se slupkou. Zvyšuje tvorbu žluče (hořčina, silice), příznivě ovlivňuje činnost jater, působí protihorečnatě a tlumí činnost sympatiku.

Na co se hodí

Jako choleretikum, cholagogum a sedativum vnitřně v prášku (4-5krát denně 1 čajová lžička) nebo v nálevu (2-3krát denně 1 čajová lžička rozmačkaného semene na šálek vody) při žloutence, posthepatickém syndromu a cholecystopatiích, při žlučníkových kaméncích s kolikami a při akutních i chronických zánětech jater a cirhózách. Uvádějí se také dobré výsledky při všech parenchymatózních poruchách jater, kde drogu podáváme jako podpůrný prostředek ke správné dietě a chemoterapii.

Zevně se užívá při hemoroidech, křečových žilách a bércových vředech.