Ostrožka stračka (Consolida segetum)

Popis rostliny

Letnička, v horní polovině větvená, až 80 cm vysoká, s krátkým hnědavým kůlovitým kořenem. Má trojčetné složité listy s lístky 2-3četnými a s čárkovitými úkrojky. Květy v několikrát rozvětvených hroznech mají tmavomodrý kalich, zřídka růžový nebo bílý, obyčejně modrou nebo žlutou trojlaločnou korunu a přímý semeník, zašpičatělý náhle v dlouhou čnělku. Plod je měchýřek. Kvete od června do září.

Kde ji najdeme

Ostrožka je rozšířená v Evropě, u nás se vyskytuje ve dvou plemenech na stráních, mezích, strništích a sutinách.

Co je dobré

Květ (Flos calcatrippae), někdy též nať nebo kořen (Herba c., Radix c.).

Jak na to

Jednotlivé květy nebo vršky rostlin od místa, kde se rostlina větví se otrhávají a rychle suší ve stínu. Krátké předsušení na slunci je přípustné. Při umělém sušení teplota nesmí překročit 40°C. Droga má slabý medový pach a chuť odporně hořkou.

Co obsahuje a umí

Obsahuje anthokyanový glykosid delfinin, kamferol a jiné látky. Dřív se užívala celá kvetoucí rostlina a semena. Nať obsahuje kalkatripin vázaný na kyselinu akonitovou, semena obsahují delsolin, delkosin a jiné alkaloidy. Účinné látky působí diureticky, projímavě a proti hlístům.

Na co se hodí

V lidovém léčitelství jako anthelmintikum, diuretikum a mírné laxativum. Řezaná droga je součástí čajů proti kašli a používá se zejména ke zlepšení vzhledu čajové směsi. V kombinaci s jinými drogami se používá ostrožka jako prostředek diuretický při zánětech dolních cest močových a močových kaméncích i jako mírné projímadlo. Lihový výtažek se využívá jako protihlístový prostředek. Droga je jedovatá a lze ji užívat jen pod lékařským dohledem.