Prvosenka jarní (Primula veris)

Popis rostliny

Vytrvalá rostlina až 30 cm vysoká s krátkým válcovitým oddenkem a četnými kořínky. Listy jsou vejčité až podlouhle vejčité, v mládí s okrajem podvinutým, vroubkovaným, na rubu chmýřitým, s vyvstálými nervy. Jemně žláznatý, pýřitý stvol nese jednoduchý okolík květů. Květy mají dlouhou květní stopku, nažloutle zelený, nafoukle trubkovitý kalich s 5 žebry. Koruna je žlutá, dlouze trubkovitá, nahoře zvonkovitě rozšířená. Na spodině má oranžové skvrny. Plod je jednopouzdrá tobolka. Kvete od dubna do května.

Kde ji najdeme

Je rozšířená v Evropě a v Asii. U nás je častá na slunných, vlhkých lukách, lesních pasekách a podobně.

Co je dobré

Květ (celý květ s kalichem nebo jen koruny, Flos primulae cum calyce nebo sine calyce) a oddenek s kořeny (Radix primulae). Lze užít i druhu prvosenky vyšší (Primula elatior), která má květy bez oranžových skvrn.

Jak na to

Květ se sbírá v dubnu a v květnu, kdežto oddenek na jaře před začátkem vegetace. Obě rostlinné části se suší ve stínu. Sušení musí probíhat velmi rychle. Umělá teplota při sušení nesmí překročit 40°C. Květní droga má slabě medový pach a nasládlou chuť. Při nesprávném sušení mění droga barvu, zelená a hnědne, přičemž ztrácí na účinnosti.

Oddenek má anýzovou vůni a odporně škrablavou chuť. Před sušením je nutno oddenky důkladně proprat v tekoucí vodě a zbavit je nadzemních částí rostliny. Čerstvé kořeny jsou bez pachu. Teprve při skladování nabývají anýzové vůně.

Obsah saponinů dosahuje v rostlině, respektive v kořenech, dvakrát maxima. Jednou v době květu a podruhé na podzim. Při dlouhodobém skladování procento saponinů klesá.

Co obsahuje a umí

Obě drogy obsahují hlavně saponiny (především asi 5% kyseliny primulové). Saponin má silný hemolytický účinek.

V květech je také silice (na obsahové látky je bohatší oddenek než květ), glykosid primaverin a primulaverin. Tyto látky působí uvolňování hlenů a usnadňují odkašlávání.

Na co se hodí

Jako expektorans a sekretolytikum vnitřně v odvaru (10g květů nebo 1 polévková lžíce řezaných kořenů na 2 šálky vody, jednou denně) při onemocnění a zánětech horních cest dýchacích, rozedmě plicní a akutní chronické bronchitidě.