Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis)

Popis rostliny

Dekorativní vytrvalá rostlina s kořeny vřetenovitě stopkatými a s lodyhou více méně větvenou a listnatou. 2-3krát trojčetné listy mají střední lalok 3-5dílný. Podlouhlé až oválné listové úkrojky jsou celokrajné a na rubu šedavě zelené, spoře chloupkaté. Veliké jednotlivé květy, až 12 cm v průměru, jsou červené, růžové, bělavé nebo žluté. Často plné. Plody, měchýřky, obsahují leskle modročerná semena. Kvete v květnu a v červnu.

Kde ji najdeme

Pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, u nás se místy pěstuje a jen velmi zřídka zdivočuje.

Co je dobré

Kořen (Radix paeoniae) a květ (Flos paeoniae)

Jak na to

Kořen se sbírá na podzim v září a v říjnu. Rychle se omyje a suší ve stínu nebo při umělé teplotě do 45°. Páchne mírně omamně, má chuť nasládle hořkou a odporně ostrou.

Někdy se sbírají pouze korunní plátky (krátce před odkvětem) a ve stínu se rychle usuší. Droga musí mít pěknou červenou barvu. Špatně vybarvená se ke sběru nehodí. Sbírají se výlučně plnokvěté, zahradní druhy. Droga z květů má medově sladký pach a chuť svíravou a slizovitou. Obsahuje tříslovinu, sliz a glykosidní barvivo peonin, který se štěpí na peonidin a glukózu. Kdysi se užívala jako součást čajovin proti kašli, též proti dně a močovým kamenům. Drogu nutno uchovávat v suchu a chránit před světlem.

Co obsahuje a umí

V kořenu je hlavně alkaloid peregrinin a třísloviny kromě škrobu, cukru, organických kyselin, šťavelanu vápenatého a glykosidů.

Snižuje střevní peristaltiku a napětí hladkých svalů a zmírňuje bolesti.

Na co se hodí

Jako spasmolytikum vnitřně při křečích hladkého svalstva trávicího traktu, při astmatu, epilepsii a jako specifikum při bolestivé dně. Známý je též účinek drogy při ledvinových kolikách a nemocech ledvin.