Turan kanadský (Erigeron canadensis)

Popis rostliny

Bohatě větvená jednoletá až dvouletá bylina s přímou lodyhou asi 60 cm vysokou, hustě listnatou. Listy má kopinaté a brvité. Velmi četné malé úbory jsou vytvořeny terčovitými květy nažloutle bílými. Okrajové květy jsou bílé nebo načervenalé. Plod je nažka s bílým chmýrem. Kvete od června do října.

Kde ji najdeme

Je původem z Kanady a u nás zdomácněl na pustých a neobdělaných místech, na písčinách a pasekách a častý je také jako plevel polí a cest.

Co je dobré

Kvetoucí nať (Herba erigeronis canadensis).

Jak na to

Nať se sbírá v době květu od června do října seřezáváním a rychle se suší. Umělá teplota při sušení nemá překročit 40°C. Droga charakteristicky páchne a má hořkou chuť.

Co obsahuje a umí

Čerstvá rostlina obsahuje 0,7 % (droga 1,2 – 1,7%) silice, která svým pachem připomíná kmínovou silici. Obsahuje limonen dipenten, terpineol a jeho methylacetát, dále tříslovinu a cholin.

Mírně dráždí ledvinový epitel a zvyšuje vylučování kyseliny močové. Není to způsobeno vlastními látkami, nýbrž sekundárními štěpnými produkty. Má účinek hemostyptický. Působí rovněž regulačně při tvorbě bílých krvinek.

Na co se hodí

Vnitřně ve formě odvaru jako hemostyptikum a diuretikum (5 kávových lžiček na šálek vody, 3 šálky denně) jako prostředek proti krvácení, krvavým průjmům a při zánětlivých procesech močových cest. Silice působí proti střevním parazitům a hlístům. Odvar se užívá také při chronickém revmatismu, dně a chorobách látkové výměny.
%d bloggers like this: